قیمت هر کیلو قارچ
ایا پرورش قارچ درامد دارد

کسب درآمد با پرورش قارچ

آیا پرورش قارچ سودآور است ؟

طبق آمار سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (فائو)، تولید سالانه قارچ جهان در مجموع هفت میلیون و هفتصدذهزار تن است که از این مقدار، 5 میلیون تن سهم کشور چین، 761 هزار تن سهم ایتالیا، 390 هزار تن سهم آمریکا، 304 هزار تن سهم هلند، 148 هزار تن سهم اسپانیا، 115 هزار تن سهم فرانسه است و کشور عزیزمان ایران با سهم 90 هزار تن قارچ در سال،توانسته رتبه 5 جهان رو به خودش اختصاص بده.

سرانه تولید قارچ به ازای هر ایرانی در ایران 1.2 کیلوگرم است، و این در حالی است که میانگین سرانه تولید جهان 1.1 کیلوگرم است، در نتیجه تولید قارچ ایران از سرانه جهانی بالاتر هست و خوب شاید برای شما این موضوع جالب باشه، اما در عوض سرانه مصرف قارچ خوراکی در  در ایران  فقط 1.2 کیلوگرم است، ولی این سرانه در امریکا و چین وو اروپا 5 کلیوگرم هست.

در حال حاضر کشور چین با 688 هزار تن و هلند با 278 هزار تن کنسرو به عنوان صادر کنندگان عمده قارچ محسبوب میشن، ولی ایران صادارت اندکی دارد و فقط  1800 تن قارچ خوراکی صادرات کشورمان هست و این نشان دهنده فاصله زیاد ما با کشورهای صادر کننده این محصول با ارزش هست.

در حال حاضر کسب درآمد از پرورش قارچ در خیلی از کشورها رونق پیدا کرده، و با توجه به هزینه پرورش قارچ که اندک است می توان گفت پرورش قارچ سود آور هست.

سرمایه اولیه پرورش قارچ

سرمایه اولیه پرورش قارچ و هزینه پرورش قارچ خیلی کمتر از آن چیزی هست که شما فکرش را بکنید،بالا بودن سرانه تولید قارچ در ایران خود گویای این موضوع هست، اخیرا خیلی ها با طی دوره های آموزشی ساده و استفاده از فضاهای بلااستفاده منزل مانند پارکینگ، زیرزمین و حتی انباری 2 متری و در روستاها با استفاده از انبار ذخیره علوفه و … به پرورش قارچ روی آورده اند و از این محل به کسب درآمد پرداخته اند.

پروژه کارافرینی پرورش قارچ
آیا پرورش قارچ سودآور است ؟

پروژه کارافرینی پرورش قارچ

خانم سیده آسیه حسینی یکی از افرادی هست که میشود در تولید قارچ مثال زد،سیده آسیه حسینی درباره چگونگی ورودش به عرصه پرورش قارچ میگوید: “وقتی همسرم بعد از 13 سال فعالیت در شغل دولتی مشمول تعدیل نیرو شد و کار خود را از دست داد با مشکلات مالی زیادی روبرو شدیم. مخصوصا که تا مدت ها نتوانست شغل جدیدی پیدا کند. تصمیم گرفتم برای کمک به حل مشکل مالی خانواده به مشاغل خانگی روی بیاورم و عرصه پرورش قارچ را انتخاب کردم.”

او می افزاید: “همسرم در آغاز کار مخالف کار پرورش قارچ بود، چون فکر می کرد، حتما ضرر خواهم کرد و مشکلاتمان بیشتر می شود. اما در نهایت با اصرار کار را در انباری منزل پدرم آغاز کردم. اوایل کار به دلیل بی تجربه بودن، قارچ ها از بین رفت و دچار ضرر شدم، اما با کسب تجربه و استفاده از دانش پرورش قارچ به درآمدزایی مناسب رسیدم.”

این فعال اقتصادی در ادامه گفت: “همسرم با دیدن موفقیتم در پرورش قارچ، آرام آرام نظرش تغییر کرد و پذیرفت که این کار توجیه اقتصادی دارد. حالا شغل شوهرم پرورش قارچ است و کارگاه را او اداره می کند. با درآمد حاصل از فروش قارچ ها و دریافت 22 میلیون تومان تسهیلات اقتصاد مقاومتی از بسیج سازندگی توانستیم دو کارگاه 100 متری دیگر نیز راه اندازی کنیم و کار تولیدی را توسعه دهیم.”

بسیاری از مردم که به دنبال کسب درآمد از تولید قارچ  هستند فکر میکنند که بازار این محصول اشباع شده است، خانم حسینی مخافت خود را این طرز تفکر مردم اعلام میکند و می گوید: “ما مشکلی برای بازاریابی نداریم، در واقع با تقاضای مضاعف نیز روبرو هستیم و مشتری ها خودشان به سراغمان می آیند. البته باید به این نکته توجه کرد که به طور کلی بازار قارچ در استان هایی که از گردشگران بیشتری پذیرایی می کنند، بهتر است زیرا در این استان ها رستوران های بیشتری وجود دارد و به طور طبیعی مصرف قارچ بالاتر از سایر استان هاست. استان مازندران که ما در آن ساکن هستیم همین وضعیت را دارد.”

او درباره این سوال که سود پرورش قارچ چقدر است می گوید: ” در هر دوره 70 روزه پرورش قارچ، 15 میلیون تومان قارچ می فروشم که رقمی نزدیک به 7 میلیون تومان آن سود خالص است. بخش بیشتر هزینه پرورش قارچ به قیمت بالای کمپوست باز می گردد.”

سود پرورش قارچ چقدر است
پروژه کارافرینی پرورش قارچ

علاقه مندان از کجا و چگونه شروع کنند؟

ایشان در سوال که، علاقه مندان به کسب درآمد از پرورش قارچ از کجا باید شروع کنند می گوید: “هر کس قصد پرورش قارچ دارد باید اطلاعات لازم و دانش اولیه را در این زمینه کسب و در کلاسهای پرورش قارچ شرکت کند زیرا قارچ بسیار حساس است و تنظیم دما و رطوبت محیط از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد عرصه پرورش قارچ نیاز پایین آن به هزینه و سرمایه گذاری است.”

خانم حسینی می افزاید: “خوب است از مساحت های کم شروع کنند تا تجربه بدست آورند. مثلا در یک اتاق 10 متری با 1 میلیون تومان سرمایه می شود پرورش قارچ را آغاز کرد. برای شروع به کار، محلی از خانه که می تواند حمام، اتاق بدون استفاده یا انباری باشد را انتخاب و به این شرط که دارای امکان تخلیه هوا باشد، اقدام به آماده سازی آن کنند.”

ایشان خاطرنشان می کند: “باردهی قارچ به صورت روزانه انجام میشود بنابراین میزان تولید به تعداد روزهای باردهی تقسیم شده و شاید روزانه چند کیلو بار داشته باشیم. بهترین خریدار این شیوه از تولید در خانه معمولا همسایه ها و آشنایان هستند، به این دلیل که معمولا به دلیل کوچک بودن محیط تولید، قارچ های بدست آمده از کیفیت بهتری برخوردار هستند می توان به قیمتی بالاتر از سوپر مارکت ها و میوه فروشی ها قارچ را به فروش رساند. بعد از انتخاب محل، اولین قدم انتخاب قفسه بندی برای چیدن کمپوست هاست.

نوع قفسه برای تولید در خانه با قفسه بندی قارچ دکمه ای در سالن های بزرگ تولید تفاوتهایی دارد. این تفاوتها به دلیل ارتفاع کم حمام یا اتاقهاست چراکه امکان مرتفع ساختن قفسه ها وجود ندارد و بنابراین مجبور خواهیم بود تا قفسه بندی را در حداکثر ٣ طبقه بسازیم.”

این تولید کننده قارچ درباره سازه ها می گوید: “برای ساخت قفسه ها میتوان از لوله های آب کهنه نیز استفاده کرد و در کل این بخش ارتباط مستقیم با میزان هزینه اولیه شما خواهد داشت ولی طبق تجربه شخصی برای تولید قارچ در خانه هر قدر کمتر هزینه کنید، به نفع شماست و خیلی کیفیت قفسه بندی در کار ما تاثیر گذار نیست، فقط نسبت به استحکام آن مطمئن شوید. برای کف قفسه ها نیز می توانید از تسمه های پلاستیکی استفاده یا حتی طناب کشی کنید.

تهویه محیط باید یکنواخت باشد و رطوبت بین 70 تا 80 درصد تنظیم شود، تقویت خاک بستر بوسیله کود مایع و برداشت به موقع قارچ ها از عوامل موفقیت در تولید است. پس از فراهم کردن این امکانات شما نیاز به کمپوست دارید تا پرورش قارچ را آغاز کنید و با کمی مطالعه در زمینه پرورش قارچ می توانید تولید کننده قارچ در منزل یا انباری خانه خود باشید.”

جزوه آموزشی پرورش قارچ دکمه ای
دانلود فیلم آموزش پرورش قارچ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *